اینترنت ۵G چیست و کی عرضه می‌شود؟

اینترنت ۵G چیست و کی عرضه می‌شود؟

در این دوره شبکه نسل چهارم (۴G) یک شگفتی برای مخاطبان اینترنت موبایلی است، که توانسته به سادگی تمامی نیاز‌های کاربران اعم از سرعت و پوشش جغرافیایی را مرتفع سازد. در این میان سخن گفتن از نسل پنجم (۵G) شبکه‌های موبایل می‌تواند برای بسیاری از مردم متعجب کننده باشد. اما در ادامه می‌خواهیم به معرفی جدید‌ترین تکنولوژی شبکه‌های موبایل بپردازیم

شاید مهمترین دلیل برای معرفی نسل جدیدی از شبکه‌های موبایل سرعت و کیفیت خدمات دهی آن نسبت به سایر نسل‌های پیشین باشد. درحال حاضر اینترنت موبایل میتواند سرعتی معادل ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه را برای کاربران فراهم آورد و این عدد در برخی از نقاط جهان همچون شهر لندن به ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد، اما با این وجود آیا نیازی به استفاده از نسل‌های دیگری با سرعت بالاتر احساس می‌شود؟

۵G چیست؟

نسل جدید شبکه‌ی موبایل که با تان ۵G شناخته می‌شود به زودی به عنوان بروزترین نسل شبکه‌ی موبایل عملیاتی شود. نسل جدید سرعت بسیار بالایی را نسبت به نسل قبل آن در استفاده از اینترنت موبایلی برای کاربران فراهم کرده و آنها را قادر می‌سازد به سادگی تمامی نیاز‌های خود را برطرف سازند. اما یکی از دلایل سرعت بسیار بالای این تکنولوژی استفاده آن در فناوری‌های جدید همچون اینترنت اشیا می‌باشد که می‌تواند تغییرات شگرفی را در خدمات دهی آنان ایجاد کند. در اینترنت موبایلی نسل ۵ به دلیل کاهش شعاع تعداد نقاط اتصال بیشتری وجود دارد و این موضوع باعث شده تا سیگنال در این نواحی بسیار قوی‌تر باشد.

حال این سوال پیش می‌آید که چرا ما به ۵G نیازمندیم؟

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی شبکه نسل پنج با نسل قبلی خود میزان تاخیر بسیار پایین است. تاخیر موجود در شبکه نسل ۴ حدود ۴۰ تا ۶۰ میلی ثانیه است که با وجود کوچک بودن این عدد هنوز هم تاخیر بالایی به حساب می‌آید، اما این میزان تاخیر در شبکه‌ی نسل ۵ به ۱۰ میلی ثانیه کاهش یافته است. تفاوت دیگری که نسل ۵ با سایر نسل‌ها داشته ظرفیت بسیار بالای آن است، این به این معنی بوده که تا چند سال آینده هر کاربر از چیزی حدود ۲۷ ابزار متصل به اینترنت استفاده می‌کند و این بدین معنی است که حجم اطلاعات تولید شده بسیار بالا رفته و تکنولوژی ۵G می‌تواند پهنای باند مور نیاز آنها را فراهم کرده و نیاز‌های آن‌ها را برطرف نماید.

زمان عرضه عمومی این تکنولوژی چه زمانی است؟

طبق گزارشات منتشر شده تا سال ۲۰۲۰ اینترنت نسل ۵ عرضه خواهد شد اما عرضه عمومی آن برای کاربران تا سال ۲۰۲۲ به طول می‌انجامد. در فاز آزمایشی این طرح شهر بورمنت در کشور انگلستان مورد بررسی قرار گرفته و محققان سعی دارند تا با استفاده از نقشه‌ی سه بعدی بهترین مکان‌های ممکن را برای جایگذاری نقاط دسترسی انتخاب نمایند.

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping