بلاکچین ، فناوری که آینده اینترنت اشیا را تغییر می دهد؟

بلاکچین ، فناوری که آینده اینترنت اشیا را تغییر می دهد؟

اینترنت اشیا صنعتی روبه رشد که با هدف بهبود ساختار و افزایش بهره‌وری و کارآمدی صنایع، خانه‌ها، مزارع و … طراحی شده است.

رشد ناگهانی و بی‌سابقه اینترنت اشیا (IoT) در دنیای امروز باعث شده تا مدیریت زیرساخت و تامین امنیت آن دچار چالش شود. بر اساس نتایج منتشر شده از سوی موسسه تحقیق و مشاوره گارتنر، تا سال ۲۰۲۰، بیش از ۲۰ میلیارد وسیله در سراسر جهان به اینترنت متصل خواهند شد و این موضوع باعث به‌وجود آمدن بازاری به ارزش ۳ هزار میلیارد دلار می‌شود.

بلاک چین فناوری نو ظهوری که شاید بتواند این مشکلات امنیتی را در اینترنت اشیا حل کند. بلاک چین فناوری است که در ساختار ارز‌های دیجیتال همچون بیت‌کوین و اتریوم به کاربرده شده است.

راهکار بلاکچین برای امنیت

در دهه‌های گذشته تمرکز متخصصان بر شبکه‌های با معماری متمرکز و کاربرد بالا بوده است؛ اما این موضوع زمانی با چالش مواجه شد که میزان استفاده از اینترنت در سراسر دنیا افزایش یافته و این امر باعث شد تا روزانه میلیار‌ها معامله انجام شود. در این شرایط میزان حملات (DDos/Dos) افزایش پیدا کرده و خطرات بسیاری سرور‌های مختلف در سرایر دنیا را تهدید می‌کند. این موضوعات می‌تواند تهدیدی جدی برای امنیت اکوسیستم اینترنت اشیا به شمار آید.

فناوری بلاکچین باعث شده تا شبکه‌های بسیاری با ساختار مش و به صورت امن به وجود آمده و این موضوع باعث شده تا اجزای شبکه‌ای که برپایه‌ی اینترنت اشیا بنا شده‌اند بتوانند به صورت امن خود را در شبکه معرفی کرده و در مقابل حملات مختلف بسیار مقاوم‌تر باشند. در فناوری بلاکچین اشیا بدون حضور سخت افزار‌های ارتباطی اضافی می‌توانند به راحتی با یکدیگر ارتباطات امن و قابل اعتمادی را ایجاد کرده و شبکه‌هایی با بیش از میلیون‌ها شی را تشکیل دهند.

درحال حاضر قدرتمند کردن شبکه‌های IoT با استفاده از بلاکچین یکی از موضوعات مورد توجه شرکت‌ها‌ی این حوزه است. Filament یکی از استارتاپ‌های فعال این حوزه بوده که در حال توسعه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فناوری آن برای صنایع مختلف از قبیل کشاورزی، نفت و گاز و … است.

آینده‌ی اینترنت اشیا

در حال حاضر اینترنت اشیا در مراحل توسعه خود قرار دارد، اما با این وجود عمدتا این فناوری درحال جمع‌آوری داده‌ها نظارت از راه دور و کنترل آن‌ها می‌باشد.

اینترنت اشیا درحال تبدیل به شبکه‌ای از دستگاه‌های مستقل است که می‌توانند با یکدیگر تعامل برقرار کنند و  بدون نیاز به دخالت انسان به مدیریت شبکه پرداخته و تصمیم‌های منطقی گیرند. این موارد جایی است که بلاکچین می‌تواند به‌عنوان یک ساز و کار درخشش خود را به نمایش بگذارد.

پلتفرم مبتنی بر بلاکچین درحال حاضر بر روی چندین دستگاه تست شده است و نتایج آن مورد ارزیابی قرار گرفته است. در نمونه بررسی شده یک ماشین لباسشویی که از این فناوری استفاده می‌کند می‌تواند پس از روشن شدن به‌طور خودکار مواد شوینده سفارش داده، آن را با ارز‌های دیجیتال همچون بیت کوین و اتریوم پرداخت نموده و خرید مورد نیاز برای شستشوی لباس‌ها را انجام دهد. در این مورد لباسشویی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که بتواند بهترین معادله با صرفه اقتصادی را ترتیب دهد.

با وجود وعده‌های بسیاری که در مورد فناوری بلاکچین وجود دارد، این فناوری یک فناوری نو‌ظهور بوده و با چالش‌های متفاوتی در طول این مسیر مواجه است. اما در نهایت تمامی این موارد رفع شده و می‌تواند تاثیرات هیجان‌انگیزی را دربر داشته باشد.

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping