بلاک چین و صنعت برق، تاثیر آن در انرژی‌های تجدیدپذیر

بلاک چین و صنعت برق، تاثیر آن در انرژی‌های تجدیدپذیر

طبق گزارش آژانس بین‌المللی  iRena، برای رشد انرژی‌های تجدید‌پذیر در صنعت برق نیاز است که، کشور‌ها ابزار‌های فناورانه‌تری را به‌ کار گیرند. در این گزارش با عنوان “نوآوری برای انرژی تجدید‌پذیر”، ۳۰ مورد کلیدی و ۱۱ راه‌حل را برای چشم‌انداز تجدید‌پذیر (VRe) تبیین می‌کند، که انتظار می‌رود با پیاد سازی اینا به سوی انرژی جهانی اقتصادی خواهیم رفت.

در سال ۲۰۱۶ محققان به این نتیجه رسیدند که انرژی خورشیدی و بادی از انرژی سوخت فسیلی ارزان‌تر شده است. هم‌اکنون کشور‌هایی که به سمت انرژی تجدید‌پذیر رفته‌اند یک سوم انرژی خود را از منابع تجدید‌پذیر تامین می‌کنند و مانند انرژی خورشیدی و بادی دیده می‌شود. کشور‌های پیشرفته در این زمینه (هند، چین و ایالات متحده) تا سال ۲۰۲۲ به میزانی بیش از ۱۰ درصد تولید سالانه خود برسند.

طبق گزارش ایرنا (iRena) رسیدن به هدف کربن‌زدایی طبق توافق نامه پاریس لازم است که تا سال ۲۰۵۰ به ۸۵ درصد از کل ظرفیت تولید برق مبنای برسند.

دنیای امروز درحال ورود به فاز جدیدی است که در آن نیاز به انرژی‌های تجدید‌پذیر با مقیاس بزرگ و در همین حال مقرون و بصرفه است.

بلاکچین و انرژی‌های تجدید‌پذیر

در زمینه بلاکچین، درحال حاضر ۱۷۹ شرکت درحال کار وجود دارد و ۷۱ پروژه در زمینه‌ی انرژی از فناوری بلاکچین بهره می‌برند و درمیان آنها ۵۰ درصد پروژه‌ها براساس بلاکچین رمز ارز اتریوم بنا نهاده شده‌اند. طبق گزارشات iRena ، تا سپتامبر ۲۰۱۸، ۴۶۶ میلیون دلار در فناوری بلاکچین در حوزه صنایع برق سرمایه‌گذاری شده است.

بلاکچین می‌تواند به پیاده‌سازی قرارداد‌های هوشمند کاربردی در فروش انرژی به صورت همتا به همتا (peer to peer) و نیز مدیریت انرژی‌های تجدید‌پذیر و کاهش کربن کمک بزرگی کند.

بنیان‌گذار شرکت hash در لینختن اشتاین معتقد است که استفاده از بلاک‌چین برای پرداخت و کنترل هزینه‌های تولید پراکنده می‌توانند کسر موثری برای انرژی تجدید‌پذیر محسوب شوند.

ذخیره سازی ضعیف در صنایع غیر پایه

راه‌حل این مشکل اتصال به شبکه‌ی محلی و تامین انرژی از منابعی با قدرت بالاتر و به غیر از انرژی‌های بادی و خورشیدی است.

زمانی می‌توانیم اثرات ناشی از انتشار کربن را به‌صورت بهینه ردیابی کنیم که نهاد‌های استاندارد، استفاده از سنسور‌های مجهز به بلاک‌چین را در کارخانه‌ها و صنایع الزامی کنند. اگر سازمان‌ها میزان مصرف برق خود را از طریق دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیا اندازه گیرند باعث شده تا بلاک چین در گذار انرژی‌های پراکنده و غیر متمرکز نظیر نیروگاه‌‌های خورشیدی در بیابان‌ها موثر واقع شود. این امر باعث افزایش سرمایه در این زمینه شده تا بتوانیم تنوع بیشتری از انرژی‌های ارزان و پاک داشته باشیم.

هیج نوآوری منحصر‌به فرد و واحدی به‌تنهایی جوابگو نیست، بلکه باید آنرا با نوآوری‌های دیگری در چهار بخش اصلی صنعت برق که شامل فناوری، مدل کسب و کار، طراحی بازار و عملیات ادغام نموده و نتیجه مطلوب ارائه گردد.

 

 

 

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping