فیبر نوری ، مزیت یا معایب؟

فیبر نوری ، مزیت یا معایب؟

در این مطلب قصد داریم شما را با فیبر نوری، مزایا و معایب آن آشنا کنیم. در قدم اول باید با ماهیت فیبر نوری آشنا شوید.

امروزه از این تکنولوژی برای دسترسی با سرعت بالا از جمله اینترنت استفاده می‌شود، سرعت اینترنت فیبر نوری ۱ گیگابایت در ثانیه است.

ارسال اطلاعات با استفاده از تارهای نوری و از طریق کابل‌ها اتفاق می‌افتد. هر کابل نوری از دو قسمت تشکیل شده است:nirooye gharb ng مرکز آموزش نیروی غرب نماینده مجاز آموزش هواوی در ایران

  • Core یا هسته که از تار‌ نوری ساخته شده و وظیفه انتقال اطلاعات به واسطه نور را دارد.
  • Cladding یا پوششی که اطراف کور قرار گرفته و وظیفه محافظت از آن را دارد.

این دو بخش باهم کار کرده تا پدیده‌ای به نام بازتاب را ایجاد کند. این پدیده به این موضوع پرداخته که چگونه بدون فرار نور اتفاق می‌افتد. بازتاب کلی داخلی زمانی به وقوع می‌پیوندد که نور با زاویه بسیار پایین، کمتر از ۴۲ درجه به شیشه برخورد کرده و انعکاس پیدا می‌کند.

روکش پلاستیکی محاصره کرده‌ی هسته به دلیل چگالی اپتیکی پایینی که دارد نور را در داخل نگه داشته و مانع از خروج نور می‌شود. هر پالس نوری که در داخل هسته حرکت می‌کند با انرژی که داشته تنها می‌تواند ۶۰ مایل را بدون افت حرکت کند، در نتیجه برای ارسال پالس‌های نوری بیش از ۶۰ مایل نیاز است تکرار گر‌هایی برای تقویت پالس‌های ارسالی بکار گرفته شده تا نور بتواند بدون افت به مقصد برسد.

پالس‌های نوری پس از رسیدن به مقصد توسط ترمینال شبکه نوری به اترنت الکتریکی تبدیل شده تا بتوانند شیئی را به اینترنت متصل کنند.

تکنولوژی‌های FTTX ( Fiber To The X ) به شرح زیر هستند:

  • FTTH : Fiber To The Building
  • FTTH: Fiber To The Home
  • FTTC: Fiber To The Cabinet

فیبر نوری تا زمان نگارش این مقاله در کشورمان ۳۱۵۰۵ مشترک دارد، اما تمهیدات بسیاری دیده شده تا تعداد پورت‌های آن از ۱۸هزار به ۳۰۰ هزار پورت رسیده و جامعه گسترده‌تری بتوانند از آن استفاده کنند.

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping