مزایایی که فیبر نوری را بر سیم مسی مقدم کرده است

مزایایی که فیبر نوری را بر سیم مسی مقدم کرده است

در مطالب گذشته درخصوص فیبر نوری، ویژگی‌ها و نحوه‌ی کار و استفاده از آن سخن گفتیم. حال در این مطلب میخواهیم مزایای این تکنولوژی را به سیم مسی شرح دهیم

مزایا

در این اواخر به علت توانایی اندازه‌گیری کمیت‌های فیزکی مثل، میدان مغناطیسی، حرارت، جابه‌جایی، سطح مایعات، تششعات گاما از فیبر نوری در صنایع نظامی استفاده می‌شود. از دیگر جمله کاربرد‌های آن می‌توان به ارتباط و کنترل رادار، ارتباط موشکی و … اشاره کرد.

در بخش پزشکی نیز این امر صادق است، از فیبر نوری برای جراحی لیزری، شناسایی نارسایی‌های بدن و در آندروسکپی برای مشاهده داخلی بدن به‌طور مستقیم نیز کاربرد دارد. در قسمت دیگر به کمک انتقال نور اشاره می‌کنیم، با استفاده از فیبر نوری می‌توانید نور را از منبع خورشیدی و یا مصنوعی جابه‌جا کرده و مزیت این فناوری عدم تولید گرما و فاقد تششعات خطرناک است.

فیبر‌های نوری جهت تبادل داده در حالت دیجیتال بسیار مناسب‌تر است از کابل مسی است. احتمال احتراق در این نوع کابل‌ها بسیار پایین است، چرا که هیچگونه الکتریسیته در آن وجود ندارد و در پایان وزن آن است که بسیار سبک‌تر و قابل حمل‌تر از کابل مسی است.

معایب

حال که با تمامی مزایای فیبر نوری آشنا شدید به تعدادی از معایب آن اشاره می‌کنیم:

  • عیب اولی که در این ساختار وجود دارد پر هزینه بودن قیبر نوری به نسب کابل مسی است.
  • مورد دوم استفاده از افراد متخصص و آموزش دیده در نصب و راه‌اندازی شبکه‌های مبتنی بر فیبر نوری است، در صورتی که این امر در مواردی که از سیم مسی استفاده شده است وجود ندارد.
  • مورد دیگری که در فیبر نوری وجود دارد شکننده بودن آن است که در هنگام نصب و راه‌اندازی باید به آن دقت نمود.

 

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping