نقش اینترنت اشیا ،IOT در پزشکی

نقش اینترنت اشیا ،IOT در پزشکی

هیچ شکی وجود ندارد که اینترنت اشیا علم پزشکی را از طریق به‌روز کردن درگاه‌های ارتباطی، دخالت دادن نرم افزار‌های موبایلی، کامپیوتری یا …. و ایجاد راهکار‌های جدید مورد تحول قرار داده است. اینترنت اشیا به‌طور پیوسته ابزار‌های با دقت‌ و  پرکاربردتری را برای هماهنگ کردن سیستم‌های درمانی و پزشکی ارائه می‌دهد. به همین ترتیب هزینه‌های پزشکی و درمانی به‌طور چشم‌گیری کاهش یافته و نتایج قابل قبول‌تری ارائه می‌کند.

اینترنت اشیا فرصتی است که بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را قادر می‌سازد تا روند درمان و منابع خود را بهتر مدیریت کند. برای مثال از اینترنت اشیا می‌شود برای کنترل کردن دمای تمامی اتاق‌ها و تزریق دارو استفاده کرد.

مزیت‌های عمده اینترنت اشیا
  • کاهش هزینه‌ها

بهره‌گیری پزشکان، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا باعث شده تا بیمار در تمامی ساعات شبانه روز مورد نظارت پزشک معالج بوده و از مراجعه حضوری در موارد غیرضروری خود‌داری نماید. بدین ترتیب هزینه‌های بیماران کاهش یافته و اینترنت اشیا باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

  • بهبود نتایج درمانی

وجود پردازش ابری در این سیستم باعث شده تا پزشکان لحظه به لحظه به اطلاعات بیماران دسترسی داشته و این امر عملیات تشخیص و درمان بیماری را ساده کرده و آن را سرعت می‌بخشد.

  • بهبود بیماری

با توجه به بررسی همه‌ جانبه‌ی بیمار توسط پزشک معالج، وی قادر خواهد بود پیش از پیشرفت بیماری و از کنترل خارج شدن، آن را معالجه کند.

  • کاهش هزینه‌ی دارویی

ساخت و نگهداری دارو‌ها هزینه‌ی بسیار زیادی دارد. این تکنولوژی باعث شده تا هزینه نگهداری کاهش یافته و با ایجاد بانک‌های دارویی دسترسی به موارد کمیاب بسیار ساده شود.

 

کاهش خطای انسانی در تشخیص بیماری و حین درمان

nirooye gharb ng مرکز آموزش نیروی غرب

چالش‌های اینترنت اشیا در مسائل پزشکی

به دلیل حساس بودن حوزه پزشکی و نوپا بودن اینترنت اشیا در آن باید چالش‌های این حوزه بسیار جدی گرفته شده و راه‌های پیشگیری آن‌ها را شناخت.

  • انتشار اطلاعات اشتباه

تشخیص اشتباه باعث به خطر افتادن و در مراحل بعد از بین رفتن بیماران و در صورت تکرار باعث از بین رفتن اعتبار مراکز پزشکی می شود.

  • تغییر علوم پزشکی

دیجیتالی شدن نیاز به افراد متخصص و همچنین مراکز اطلاعاتی بزرگی دارد.

  • امنیت

مهم‌ترین فاکتور این تکنولوژی امنیت است، بنابراین با توجه به حساسیت موضوع باید تمامی اقدامات لازم جهت جلوگیری از حملات و چالش‌های امنیتی را انجام داد.

 

اینترنت اشیا در ایران

در سال‌های اخیر اینترنت اشیا در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی از سازمان‌های پیشگام در این حوزه که به تحقیق و توسعه در این موضوع پرداخته، مرکز تحقیقات مخابرات ایران است که تاکنون توانسته پروژه‌هاییرا نیز در جهت پیاده‌سازی اینترنت اشیا در ایران انجام دهد.

 

 

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping