نگاهی به ۹ تکنولوژی نوآورانه که جهان ما را تغییر خواهند داد

نگاهی به ۹ تکنولوژی نوآورانه که جهان ما را تغییر خواهند داد

هر روز فناوری‌ها و تکنولوژی‌های جدیدی ظاهر می‌شوند اما تنها برخی از این‌ها فراگیر می‌شوند و زندگی و جهان ما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. تا چند دهه پیش، وجود این فناوری‌‌ها را به‌سختی می‌توانستیم باور کنیم.

دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم به‌سرعت در حال تغییر است. روزانه فناوری‌های جدید از راه می‌رسند و جهان را ما دگرگون می‌کنند. بعضی از این فناوری‌ها عمر کوتاهی دارند و بعد از مدتی از صحنه خارج می‌شوند. اما بعضی از آن‌ها به‌قدری مورد توجه قرار می‌گیرند که دنیا و چگونگی زیستن ما را به‌کلی تغییر می‌دهند. تنها زمان می‌تواند بگوید که بالاخره رشد تکنولوژی، ما را به کدام سمت خواهد برد؛ به آرمان‌شهر یا ویران‌شهر؟ همین حالا هم تکنولوژی‌هایی وجود دارد که شاید وجودشان را در زمان حاضر به‌سختی باور کنید؛ تکنولوژی‌هایی که انگار از آینده به جهان آمده‌اند.

رایانه­‌های کوانتومی بسیار سریع‌تر از هر تکنولوژی موجود در عصر اطلاعات، خواهند بود؛ اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که رایانه‌­های کوانتومی محدودیت­‌هایی خواهند داشت. در حال حاضر، قدرت کامل محاسبات کوانتومی دور از دسترس است؛ اما ما در حال نزدیک شدن به آن فناوری هستیم. چند ماه قبل، فیزیک‌دانان ۱۰ کیوبیت را در یک مدار ابر رسانا قرار دادند و رکورد جدیدی در محاسبات نسل بعدی ثبت کردند. تحقیقات روی کامپیوتر کوانتومی در حال حاضر در مراحل اولیه‌ی خود هستند. یعنی ممکن است حتی تا چند دهه‌ی آینده هم کامپیوتر کوانتومی برای مصارف معمولی ساخته نشود. با این حال، تیم سازنده‌ی این کامپیوتر که متشکل از محققان ناسا و گوگل است، می‌گوید کامپیوتر آن‌ها اخیراً در تست‌هایشان، ۱۰۰ میلیون بار سریع‌‌تر از یک کامپیوتر معمولی تک‌هسته‌ای عمل کرده است. کامپیوتر کوانتومی، به‌عنوان گام بعدی سیر تکامل پردازش اطلاعات شناخته می‌شود.

آینده‌ی این فناوری به ما وعده‌ی غلبه بر تمام سیستم‌های رایج امروزی و پردازش اطلاعات با سرعتی بیشتر از قوی‌ترین سوپرکامپیوترها می‌دهد. با این حال، اکثر مباحث علمی مرتبط با این موضوع همچنان بر استفاده‌های نهایی کامپیوترهای کوانتومی متمرکز هستند. ما می‌دانیم که کامپیوترهای کوانتومی توانایی مدیریت اطلاعات با سرعت قابل‌ توجهی را دارند؛ اما این کامپیوترها دقیقا در چه نوعی از پردازش اطلاعات مناسب خواهند بود؟ کامپیوترهای کوانتومی، ساختاری کاملاً متفاوت در مقایسه با کامپیوترهای معمولی دارند. در کامپیوترهای معمولی، هر بیت می‌تواند فقط صفر یا یک باشد، در کامپیوترهای کوانتومی، هر بیت می‌تواند هم صفر و هم یک باشد؛ آن هم به‌صورت همزمان. برای مثال، سه بیت معمولی می‌تواند هشت داده را نشان دهد، سه کیوبیت- Qubit)  واحد کامپیوترهای کوانتومی(، هشت داده را با هم نشان می‌دهد. در نتیجه می‌توان محاسبات را با سرعتی بسیار بالاتر انجام داد.

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping